În capitală are loc Marșul tinerilor pentru o Moldovă Europeană. Câteva sute de persoane s-au adunat în fața centrului comercial Unic, de unde urmează să meargă în coloană până la Parlamentul Republicii Moldova. Evenimentul a fost organizat la inițiativa formațiunii de guvernământ PAS, în frunte cu deputatul Eugeniu Sinchevici, transmite sursa.
După finalizarea marșului, în fața sediului Parlamentului vor fi oferite declarații de presă.
Republica Moldova este țară canditată pentru aderarea la Uniunea Europeană. În decembrie 2023, Consiliul European a aprobat începerea negocierilor de aderare cu țara noastră.
Precizăm că, pe 20 octombrie, va avea loc un referendum constituțional cu privire la integrarea europeană a țării noastre. În aceiași zi se vor desfășura alegerile prezidențiale.