Armata Moldovei a modificat regimul de pregătire a militarilor din cauza caniculei extreme
Ministerul Apărării al Republicii Moldova a introdus măsuri suplimentare de siguranță pentru militari pe fondul temperaturilor extrem de ridicate prognozate în țară. Din cauza valului de căldură, conducerea Armatei Naționale a ajustat programul antrenamentelor și exercițiilor militare.
Despre aceasta informează rupor.md.
Exercițiile au fost mutate în orele dimineții
Potrivit Ministerului Apărării, programul de pregătire a militarilor nu va fi suspendat, însă activitățile practice și instruirile în teren se desfășoară acum exclusiv în prima parte a zilei, când temperaturile sunt mai suportabile pentru efort fizic.
Instituția a precizat că militarii au acces nelimitat la apă potabilă. De asemenea, după îndeplinirea misiunilor în teren, aceștia pot utiliza dușuri cu apă rece pentru a se răcori.
Nu au fost înregistrate cazuri de supraîncălzire
Conform datelor Ministerului Apărării, măsurile adoptate și-au demonstrat deja eficiența. În rândul militarilor în termen și al celor prin contract nu a fost raportat niciun caz de insolație sau șoc termic.
Autoritățile monitorizează în continuare starea de sănătate a efectivului și sunt pregătite să adopte măsuri suplimentare, dacă situația o va impune.
Coduri galben, portocaliu și roșu de caniculă în Moldova
Decizia de modificare a programului de pregătire a fost luată după avertizările emise de Serviciul Hidrometeorologic de Stat privind instalarea unui val de căldură extremă.
În perioada 28 iunie – 1 iulie, în diferite regiuni ale țării vor fi valabile coduri galben, portocaliu și roșu de pericol meteorologic. Meteorologii estimează că temperaturile vor ajunge la +39…+41°C, iar pe timpul nopții nu vor coborî sub +20°C, fenomen cunoscut drept „nopți tropicale”.
Potrivit specialiștilor, valul de căldură este provocat de un anticiclon puternic care aduce în regiune mase de aer foarte cald din Europa de Vest.






