Ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, Andrei Spînu, a anunțat că SA Energocom nu a reușit să semneze contractul de achiziție a energiei electrice cu Centrala Termoelectrică Moldovenească de la Cuciurgan (Moldgres).
Aceasta înseamnă că deficitul de curent electric în Republica Moldova se va aprofunda, transmite sursa.
Andrei Spînu nu a oferit o explicație a cauzelor nesemnării contractului cu Moldgres, dar a precizat că, pentru luna noiembrie, SA Energocom a semnat următoarele contracte pentru livrare a energiei electrice:
– s-a prelungit contractul cu OMV Petrom pentru 50 MWh pentru luna noiembrie;
– s-a prelungit contractul cu Nuclearelectrica pentru 35 MWh pentru luna noiembrie;
– pentru ziua de mâine s-a procurat 5.530 MWh energie electrică de pe OPCOM (bursa română de electricitate).
În consecință, pentru ziua de 1 noiembrie, vom avea un deficit necontractat de energie electrică de aproximativ 4.070 MWh, ceea ce constituie 30-40% din necesar.
„Reducerea consumului de energie electrică este extrem de importantă. Vă rog să continuăm efortul de economisire la nivel național.