Internaţional

Victorie grea pentru Portugalia, în optimile EURO 2024: A doborât Slovenia la penalty-uri

Selecţionata Portugaliei s-a calificat dramatic în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal – EURO 2024. Aceasta a învins Slovenia cu 3-0 la loviturile de departajare, pe Frankfurt Arena, scrie sursa.

După 90 de minute de joc, în care scorul era 0 la 0, au urmat prelungirile timp de 30 de minute. Și runda aceasta s-a încheiat 0 la 0, așa că s-a trecut la loviturile de departajare.

Ilicic a ratat primul, Diogo Costa ghicind colţul şi apărând. Cristiano a bătut primul pentru portughezi şi a înscris.

Balkovec a schimbat colţul, dar Diogo Costa a respins şi acest penalty. Bruno Fernandes a făcut 2-0 pentru echipa sa, iar Diogo Costa a scos şi lovitura lui Verbic.

Bernardo Silva a semnat calificarea Portugaliei în sferturi. 3-0 pentru lusitani la lovituri de departajare, iar Cristiano Ronaldo şi compania vor întâlni Franţa, în sferturi, la Hamburg.